Túlélőkészlet kánikulára – a dietetikus szerint

Nem mindegy, hogy mit eszünk, mit iszunk, hogy jól bírjuk a hőséget – erre is vannak praktikák, de mit mond a szakember?

A nyári forróság nemcsak a közérzetünket, de a szervezetünk működését is próbára teszi. Schenker-Horváth Kinga dietetikus szerint a kánikula idején a legfontosabb a megfelelő folyadékbevitel: napi 2-3 liter víz az alap, de ez a mennyiség könnyen nőhet, ha sokat mozgunk vagy vízparton vagyunk – írja az InfoStart. A víz lehet ásványvíz, csapvíz vagy szűrt víz is – a lényeg, hogy rendszeresen igyunk, még akkor is, ha nem érezzük magunkat szomjasnak.

A táplálkozásban is érdemes könnyedebb, vízben gazdag ételeket előnyben részesíteni. A dinnye például nemcsak frissítő, de kiváló vízforrás is, ráadásul természetes cukortartalma miatt édességpótlónak is beillik. A fagylalt sem ördögtől való, de érdemes a cukormentes vagy gyümölcsalapú változatokat választani, és inkább kis adagban, desszertként fogyasztani. A fröccs pedig – bár nyáron népszerű – csak mértékkel ajánlott, hiszen az alkohol vízhajtó hatású, így inkább fokozza a kiszáradást.

A dietetikus arra is felhívja a figyelmet, hogy a fogyókúrázóknak sem kell lemondaniuk mindenről, de a nyári melegben a szigorú diéták helyett inkább a tudatos, színes, zöldségekben és gyümölcsökben gazdag étrendet érdemes követni. A testmozgás sem tilos, de a legmelegebb órákban inkább kerüljük, és figyeljünk a só- és ásványianyag-pótlásra is. A kánikula tehát nem csak kihívás, hanem lehetőség is arra, hogy jobban odafigyeljünk magunkra – és közben még jól is érezzük magunkat.

(Kép: 123rf.com)