5 egyszerű tipp, hogy kevesebb műanyag kerüljön a szervezetedbe

A mikro- és nanoplasztikok olyan apró műanyagrészecskék, amelyek az utóbbi években egyre nagyobb figyelmet kapnak, és nem véletlenül. Megtalálhatók az óceánok mélyén, a hegycsúcsokon, az ivóvízben, a levegőben és az ételeinkben is. Sőt, már emberi vérben és tüdőszövetben is kimutatták őket. Bár teljes mértékben elkerülni ma még szinte lehetetlen ezeket, néhány egyszerű, de tudatos lépéssel jelentősen csökkenthetjük a szervezetünkbe jutó műanyagrészecskék mennyiségét. Lássuk, hogyan!

1. Kerüld a műanyag palackokat

A műanyag palackok, különösen, ha meleg hatásának vannak kitéve, hajlamosak mikroszkopikus részecskéket engedni az italba. Ezért érdemes áttérni újratölthető üveg, vagy rozsdamentes acélpalackokra, amelyek nem csak egészségesebbek, hanem környezetbarátabbak is. Ráadásul hosszú távon még pénzt is spórolhatsz velük.

2. Óvatosan a teafilterekkel

Sokan nem is gondolnák, de a boltokban kapható eldobható teafilterek egy része műanyagot tartalmaz (pl. polipropilént), amit forró víz hatására kioldhatnak. Egy csésze tea így nemcsak megnyugtató, hanem sajnos mikroplasztikban is gazdag lehet. Ehelyett válassz laza levelű teát, amit fém vagy üveg teatojásban készítesz el, vagy használj textilből készült, újrahasználható filtert.

3. Részesítsd előnyben a természetes anyagú ruhákat

A műszálas ruhák (mint a poliészter, akril, nylon) minden egyes mosásnál mikroszálakat engednek a vízbe, amelyek végül a környezetbe, és később akár az emberi szervezetbe kerülhetnek. Próbálj meg inkább organikus pamutot, lent vagy gyapjút választani, és ha mégis műszálas ruhát viselsz, használj mosózsákot a szálak felfogására.

4. Olvasd el a kozmetikumok összetevőit

Számos kozmetikai termék, különösen az olcsóbb bőrradírok, fogkrémek és testápolók tartalmazhat mikrogyöngyöket, amik valójában apró műanyagdarabkák. Ezek szinte észrevétlenül kerülnek a lefolyón keresztül a természetbe. Vásárláskor keresd a „microbead-free” megjelölést, és kerüld az olyan összetevőket, mint a polyethylene vagy polypropylene.

5. Mondj nemet az egyszer használatos műanyagokra

Talán ez a legismertebb tanács, de még mindig aktuális. Az egyszer használatos műanyag csomagolások, evőeszközök, szívószálak, nejlonszatyrok mind hozzájárulnak a környezet mikroműanyag-terheléséhez. Vigyél magaddal vászontáskát, használj fém ételdobozt, saját bögrét a kávézókban, ezek apró lépések, amik hosszú távon sokat számítanak.

A mikro- és nanoplasztikok problémája összetett és globális, de a megoldás egyik kulcsa az egyéni szinten történő tudatosság. Minden újrahasználható palackkal, természetes anyagú ruhadarabbal és műanyagmentes döntéssel kímélhetjük saját szervezetünket, miközben hozzájárulunk a környezet védelméhez is.

kép forrása: freepik.com