A proteinláz nyomában: divat vagy valódi szükséglet?
A fehérje az egészséges táplálkozás egyik központi eleme. Segít az izmok építésében, a szövetek regenerálásában és a hormonális egyensúly fenntartásában. Az utóbbi években azonban a fehérje, és különösen az állati eredetű és a por formájában fogyasztható változatok egyfajta egészséges életmód szimbólummá váltak. A fitnesztermek világában, az influenszerek posztjaiban és a boltban sorakozó „high-protein” termékeken keresztül az az üzenet formálódik, hogy minél több fehérjét fogyasztasz, annál fittebb, izmosabb és egészségesebb leszel.
De vajon tényleg így van? És ami még fontosabb: lehet-e túl sok a jóból?
Fehérjefogyasztás, mind divat
A sportéletben régóta elfogadott tény, hogy a megfelelő mennyiségű fehérje segíti az izomtömeg fenntartását és növelését. Azonban az átlagember számára, aki nem profi testépítő vagy versenysportoló gyakran túlzó mennyiségeket javasolnak különféle online források, edzők vagy diétás irányzatok. A „1,5-2 gramm fehérje testsúlykilogrammonként” ajánlás például messze túlmutat azon, amire egy átlagosan aktív felnőttnek szüksége van.
Ráadásul a fehérjeipar, a proteinporokat, szeleteket és hozzáadott fehérjés élelmiszereket gyártó cégek komoly marketingkampányokkal erősítik azt a meggyőződést, hogy a több fehérje automatikusan jobb egészséget jelent.
Mi történik, ha túlzásba esünk?
Bár a fehérje létfontosságú tápanyag, a túlzott bevitel hosszú távon problémákat okozhat. A szervezet a felesleges fehérjét nem tudja hatékonyan raktározni, ezért lebontja, és a keletkező nitrogén- és húgysavtartalmú melléktermékek kiválasztásával plusz terhet ró a vesékre. Különösen azok számára, akik hajlamosak vesebetegségre, ez kockázatos lehet.
Emellett a túlzott fehérjebevitel gyakran más makrotápanyagok, például a rostban gazdag szénhidrátok rovására történik, ami emésztési problémákhoz, székrekedéshez és hosszú távon a bélflóra egyensúlyának felborulásához vezethet. Nem beszélve arról, hogy sok magas fehérjetartalmú élelmiszer, főként az állati eredetűek telített zsírokban is gazdagak, ami a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát növeli.
Mennyi az annyi?
A legtöbb felnőtt számára napi 0,8–1 gramm fehérje testsúlykilogrammonként bőven elegendő. Egy 70 kg-os embernek tehát naponta kb. 56–70 gramm fehérjére van szüksége, ez pedig könnyedén biztosítható kiegyensúlyozott, vegyes táplálkozással, külön porok vagy extrák nélkül.
Fontos kiemelni, hogy nemcsak húsból, tojásból vagy tejtermékekből juthatunk fehérjéhez. A hüvelyesek (pl. lencse, csicseriborsó), diófélék, gabonák, sőt még a zöldségek is hozzájárulnak a napi bevitelhez.
A fehérje a kiegyensúlyozott étrend egyik alappillére, nem pedig önálló és egyetlen megoldás az egészséges életre. Ha valóban hosszú távon szeretnénk jól érezni magunkat a bőrünkben, érdemes nem csak a fehérjebevitelre, hanem a teljes értékű életmódra figyelni, ami magában foglalja az elegendő alvást, a mozgást, a hidratáltságot, a mentális egyensúlyt, illetve a változatos, teljes értékű ételek fogyasztását.
kép forrása: nasm.org