A szomszédban áramszünetre készülnek
A szlovák Belügyminisztérium hivatalos tanácsokat adott ki a lakosságnak arra az esetre, ha országos áramszünet – úgynevezett blackout – következne be. A cél, hogy minden háztartás felkészüljön a hosszabb ideig tartó áramkimaradásra.
A szlovák minisztérium szerint komolyan számolni kell azzal, hogy válsághelyzetben akár napokra vagy hetekre megszűnhet az áramszolgáltatás. Ezért arra biztatják a lakosságot, hogy legyen otthon tartalék világítás: LED-lámpa, gyertya, öngyújtó, elemlámpa tartalék elemekkel, fejlámpa vagy akár petróleumlámpa.
Az ajánlás szerint érdemes beszerezni olyan főzőeszközt, amely áram nélkül is működik – például száraz- vagy denaturált szesszel működő főzőt, gázfőzőt vagy grillezőt. Így biztosítható, hogy áramszünet idején is lehessen meleg ételt készíteni.
A szlovák illetékesek elővigyázatosságról beszélnek. Egy országos áramszünet nemcsak a mindennapi életet bénítaná meg, hanem a közlekedést, a kommunikációt és az alapvető szolgáltatásokat is. A tanácsok célja, hogy minden háztartás képes legyen legalább néhány napig önállóan működni.
A hazai ajánlások is arról szólnak, hogy minden háztartás legyen képes legalább 72 órán át önállóan működni áramszünet esetén. A katasztrófavédelem és a Magyar Vöröskereszt ajánlásai annyival több, hogy előre egyeztessünk a családdal, hogyan tartjuk a kapcsolatot, ha leállna a mobilhálózat.
(Kép: tugraz.at)
