Hogy ne legyen megrázó élményben részünk

Hasznos dolog a FI-relé, egy az áramütés elleni védelem hatásosságának növelése érdekében alkalmazott lekapcsoló eszköz.

Nem önálló érintésvédelmi megoldás, de mégis a FI-relé beépítése minden új építésű lakásban és a felújítások alkalmával is kötelező. Ez utóbbi magával hoz egy csomó minden plusz költséget, mert általában egy régi lakáselosztóba már nem fér bele a meglévő biztosítók mellé, de a hálózat többi eleme is nagy valószínűséggel elavult. Így egy teljes körű villamos felújítás nem lesz olcsó, mindenek előtt egy jó szakemberrel érdemes felméretni, ajánlatot kérni.

De vissza a FI reléhez: közismert nevét a német „Fehlerstromschutzschalter” (F) és az áram egyezményes jeléből (I) kapta, azaz FI-relé, magyar szakmai nevén áramvédő kapcsoló, életvédelmi relé, érintésvédelmi relé.

Mire jó ez az otthonunkban? Egyszerű példával élve, vegyük a mosógépünket. Ha minden rendben van, a mosógépünk felé áram kezd el folyni az egyik vezetéken, ahol elvégzi a szükséges munkát (azaz pörgeti a mosógép dobot), majd visszafolyik a másik vezetéken. Tehát, ugyan annyi áram folyik a mosógép felé, mint onnan vissza.

De mi történik, ha valami meghibásodik a mosógépben és az afelé folyó áram nem csak a mosógép motorjának a hajtására lesz felhasználva, hanem testzárlat esetén a föld felé folyik el, vagy rosszabb esetben egy ember kezén keresztül akar folyni, megérintve a gép fém részeit?

Ekkor lép közbe az életünk védelme érdekében a FI-relé! Ez az eszköz nagy pontossággal (lakossági felhasználásnál 30 mA) méri az el- és visszafolyó (fázisvezető, nullavezető) áram erősségét. Amennyiben ezek az áramok nem egyformák, azaz hibaáram keletkezik, a FI-relé lekapcsol. Ez a 30 milliamper olyan kicsi, hogy általában meg sem érezzük, de pont ez a lényeg, hogy az érintésvédelmi relé már akkor lépjen működésbe, amikor még nem is észleljük a bajt.

(Kép: weston.hu)