Mennyit ér a mobilod?

Lehet, hogy sokkal vagyonosabb vagy, mint gondoltad, nézd meg a régi mobilod!

Tudod, van az a tündérmese, hogy egy régóta elfeledett dolog van a padláson, pincében, vagy épp egy fiók mélyén, amiről egyszer csak kiderül, hogy egy vagyont ér. Nos, bármilyen hihetetlen, ilyen lehet egy régi mobil is. Mert a porfogók között igazi kincsekre bukkanhatunk, amelyekért a gyűjtők és a hozzáértők akár milliókat is fizethetnek – különösen, ha azok érintetlen, eredeti állapotukban maradtak fenn.

Ma már a sokadik generációs okostelefonokat használjuk, de nem is olyan régen még egészen más típusú készülékek határozták meg a mobilkommunikációt. Ezek a „butatelefonok” sokkal robusztusabbak, némelyik egyedi tervezésű volt, és bizonyos modellek mára igazi ritkaságnak számítanak. Egy-egy ilyen készülék – főleg ha bontatlan csomagolásban vagy kiváló állapotban vészelte át az éveket – komoly összegeket érhet a gyűjtői piacon.

Neked volt Nokia 5110-esed? Vagy megvan, amikor a 3310-es túlélődet egy újabb modellre cserélted, majd bedobtad a fiókba? Vagy talán egy korai Ericsson GA628 vagy Motorola StarTek készülék lapul valahol a lakásban? Ezek a telefonok ma már nem csupán nosztalgikus emlékek, hanem potenciális befektetések is lehetnek.

Nehéz elhinni, de egy-egy ritka, különleges állapotú régi telefon ára vetekedhet egy új autóéval, sőt akár meg is haladhatja azt. Na nem biztos, hogy a fenti tömegmodellek, de a gyűjtők hajlandóak mélyen a zsebükbe nyúlni egy olyan darabért, ami hiányzik a kollekciójukból, vagy amelynek különleges története van. Az egyik legismertebb példa erre az első generációs, bontatlan iPhone. 2023-ban egy ilyen, még eredeti fóliájában lévő, 2007-es kiadású Apple okostelefonért több aukción is elképesztő összegeket fizettek.

Vagy egy ritka Motorola DynaTAC 8000x, a világ első, kereskedelmi forgalomba került mobiltelefonja szintén több ezer, sőt állapotától függően akár több tízezer dollárt is érhet. Egy-egy limitált kiadású Nokia, Ericsson vagy akár egy korai Samsung készülék is meglepően magas áron cserélhet gazdát, feltéve, hogy makulátlan állapotban van, és esetleg még a doboza, tartozékai is megvannak.

De mégis, mitől függ egy kőkorszaki mobil értéke?

Minél kisebb széria, vagy minél kevesebb maradt fenn belőle jó állapotban, annál értékesebb lehet. Értékképző még az állapota: egy bontatlan, eredeti csomagolású készülék értéke a többszöröse lehet egy használt, kopott darabénak. A karcmentes kijelző, az ép burkolat, a működőképes állapot mind növelik az értéket. A legértékesebb darabok viszont azok, melyek csomagolásán még a fólia is érintetlen állapotban van. Ha nem is ennyire zsír a teló, fontos, hogy eredeti alkatrészeket tartalmazzon, és ideális esetben megvan minden tartozéka. Fontosak még a technikai újdonságok történelmisége, így az első színes kijelzős, első kamerás, első WAP-képes telefon magasabb gyűjtői értéket képvisel, de az sem mellékes, hogy éppen mekkora kereslet van az adott modellre.