Mi rejtőzik a párnádban és hogyan tartsd tisztán?
A párnák huzamosabb használat során számos szennyeződést képesek felhalmozni, mivel éjszakánként közvetlenül érintkeznek az arcbőrünkkel és a hajunkkal. Elhalt hámsejtek, hajszálak, izzadság, faggyú, kozmetikum-maradványok és por mind megtapadnak rajta. A szennyeződések nemcsak a huzaton, hanem a párna belsejében is felhalmozódhatnak, így idővel kedvező környezetet teremtenek a poratkáknak és más allergiát kiváltó anyagoknak.
A poratka-allergia nem ritka, és tünetei tüsszögés, orrdugulás, szemviszketés, ezek akár alvás közben vagy ébredés után is jelentkezhetnek. Emellett a ritkán mosott párnahuzat bőrirritációt, pattanásokat is okozhat, főleg érzékeny bőrűeknél. A szakemberek szerint a párnahuzatot érdemes hetente cserélni és mosni, különösen nyáron vagy ha sminkben, hajápolószerrel fekszünk le. A párna maga 3–6 havonta tisztítható, de fontos, hogy teljesen kiszáradjon, ellenkező esetben penész és gombák is megtelepedhetnek benne. A párnát ajánlott két évente lecserélni, még akkor is, ha külsőre nem tűnik elhasználtnak. Aki szeretne még jobban odafigyelni, használhat párnavédőt is, amely egy külön rétegként segít megóvni a párna belső részét a szennyeződésektől.
A rendszeres tisztítás nem csupán a higiénia fenntartása miatt lényeges, hanem azért is, mert segít megelőzni az allergiás reakciókat és a bőrirritációt, ezáltal hozzájárul az egészségesebb, pihentetőbb alváshoz. Emellett a párna és a huzat ápolásával jelentősen meghosszabbíthatjuk azok élettartamát, így hosszabb ideig élvezhetjük a friss és kényelmes alvási környezet előnyeit.
kép forrása: pixabay.com