Miért üt be a kajakóma? Ezért vagy mindig álmos evés után
Sokunkkal előfordult már, hogy egy bőséges ebéd vagy vacsora után legszívesebben csak lepihennénk – mintha hirtelen ránk tört volna az álmosság. Ezt az állapotot hívják köznyelven „kajakómának”. Bár a szó inkább tréfás, a jelenség mögött valódi biológiai folyamatok húzódnak meg.
Amikor eszünk, a testünk fokozott energiát fordít az emésztésre. A véráramlás a belek felé irányul, hogy segítse a tápanyagok lebontását és felszívódását. Emiatt kevesebb vér jut az agyba, ami tompultságot és álmosságot idézhet elő. Az elfogyasztott ételek típusa és mennyisége szintén jelentősen befolyásolja ezt az állapotot.
A magas szénhidrát- és zsírtartalmú ételek gyors vércukorszint-emelkedést váltanak ki. A szervezet erre inzulintermeléssel válaszol, ami elősegíti, hogy a glükóz bekerüljön a sejtekbe. Azonban az inzulin nemcsak a vércukorszintet szabályozza, hanem hozzájárul a szerotonin és melatonin, vagyis a „boldogság” és „alvási” hormonok szintjének növekedéséhez is. Ez magyarázza azt, hogy miért kezdünk el elálmosodni egy kiadós ebéd után.
Egy másik fontos tényező az inzulinrezisztencia lehet. Ilyenkor a sejtek nem reagálnak megfelelően az inzulinra, így a glükóz nem tud hatékonyan bekerülni, ami fáradtsághoz és koncentrációs nehézségekhez vezethet.
A jó hír az, hogy néhány életmódbeli változtatással könnyen elkerülhető a kajakóma. Érdemes odafigyelni az étkezések összetételére: a rostban gazdag, alacsony glikémiás indexű ételek, például teljes kiőrlésű gabonák, hüvelyesek, zöldségek lassabban emelik meg a vércukorszintet, így egyenletesebb energiaszintet biztosítanak. Továbbá ajánlott kisebb adagokat enni gyakrabban, ezzel elkerülve a túlevést.
A rendszeres testmozgás is segíthet, különösen egy könnyű séta étkezés után, ami nemcsak az emésztést támogatja, hanem élénkíti is a keringést. Végül, de nem utolsósorban a megfelelő mennyiségű és minőségű alvás is alapvető a napközbeni fáradtság csökkentéséhez.
Ha viszont a fáradtság gyakran és szinte minden étkezés után jelentkezik, érdemes orvoshoz fordulni. Ez ugyanis lehet a cukorbetegség vagy az inzulinrezisztencia korai jele is.
kép forrása: egeszsegkalauz.hu