Saláta a kertben és azon kívül

Salátát termeszteni az egyik legegyszerűbb dolog, még kert sem kell hozzá, és ha nem tudjuk milyet, hát kísérletezzünk!

Sokféle saláta létezik, de aki nem tudja pontosan, milyen salátát szeretne, annak érdemes kísérleteznie: több fajta ültetésével könnyebben rátalálhatunk a kedvencünkre. Ami az egyik embernek ízlik, az nem biztos, hogy másnak is megfelel, de ismerősünk tanácsai alapján is elindulhatunk. A saláta rövid tenyészideje miatt gyorsan pótolható, ezért érdemes több ütemben vetni, így akár egész őszig folyamatosan szedhetünk belőle. Sőt, az ősszel vetett madársaláta áttelel, és már március végén, áprilisban szedhető – ez lehet az első zöldség, amely az asztalunkra kerül tavasszal.

Elég pár magot szórnunk egy cserépbe, balkonládába vagy a szabad földbe, és pár hét leforgása alatt – az öntözést nem elfelejtve – már szedhetjük is a roppanós, egészséges leveleket. A boltokban árult vetőmagok többnyire olyan salátafajták magvai, amelyek szabadföldi termesztésre ajánlottak. Ez a termesztési mód azok számára is biztosított, akik nem rendelkeznek fóliával, vagy üvegházzal.

De mi van, ha nincs is kertünk? A saláta balkonon, ládában történő termesztése egyszerű és olcsó megoldás azoknak, akik nem rendelkeznek kerttel. Fontos, hogy válasszunk megfelelő méretű, legalább 20-30 cm mély ládát vagy cserepet, amelyben a jó vízelvezetés biztosított. A föld legyen tápanyagban gazdag, laza szerkezetű, így a saláta gyökerei könnyen fejlődnek. A magokat vagy palántákat ültessük szellősen, hogy legyen helyük növekedni, és helyezzük a ládát napos, világos helyre, mert a saláta kedveli a napfényt, de a tűző hőséget kerüljük! Rendszeres, de mérsékelt öntözéssel tartsuk nedvesen a talajt, ügyelve, hogy ne álljon meg benne a víz. Így akár egész nyáron friss, házi termesztésű salátát csipegethetünk az erkélyen is.