Új bolygót fedeztek fel a naprendszer peremén

Egy frissen felfedezett, 2017 OF201 ideiglenes nevet viselő jeges égitest alapjaiban írhatja át a Naprendszerről alkotott eddigi elképzeléseinket. Ez az objektum, amelyet a kutatók a Plútó távoli rokonaként emlegetnek, extrém elnyúlt pályán kering, naptávolpontján több mint 1600-szor messzebb van a Naptól, mint a Föld. Még napközelben is 44,5-szeres távolságra közelíti meg bolygónkat. Ez a rendkívüli távolság és a 25 000 földi év alatt megtett keringési idő – szemben a Plútó 248 évével – valóban egyedülállóvá teszi. Felfedezése rávilágít arra, hogy a saját kozmikus szomszédságunkban is mennyi felfedezetlen titok rejlik még.

A 2017 OF201 különleges pályája számos kérdést vet fel a tudósok körében. Egyelőre nem tudni biztosan, mi lökhette ilyen távoli régióba – feltehetően a Jupiter vagy a Neptunusz gravitációs hatása játszhatott szerepet, vagy akár a Naprendszer külső peremén feltételezett Oort-felhőből is visszatérhetett. Az Oort-felhő egy ősi, jeges objektumokból álló, feltételezett gömbhéj, amelynek létezését azonban még nem sikerült közvetlenül igazolni. Az ilyen típusú objektumok vizsgálata kulcsfontosságú lehet a Naprendszer kialakulásának és fejlődésének megértéséhez.

A Nemzetközi Csillagászati Unió Kisbolygóközpontja május 21-én jelentette be a felfedezést. A 2017 OF201 becsült átmérője körülbelül 700 kilométer, ami alapján könnyen elképzelhető, hogy a jövőben törpebolygóként fogják besorolni, hasonlóan a Plútóhoz, amelyet 2006-ban minősítettek le. Ahogy Sihao Cheng, a kutatás vezetője is kiemelte: „Bár a távcsövek fejlődésével a világegyetem egyre távolabbi részeit is kutathatjuk, a saját Naprendszerünkben még mindig rengeteg ismeretlen rejlik.” Ez a felfedezés is bizonyítja, hogy a kozmikus felfedezések még korántsem értek véget, és izgalmas meglepetések várnak ránk a saját csillagrendszerünkön belül is.

Kép: science.howstuffworks.com/